Ps4 فت در سمت راست و ps4 اسلیم در سمت چپ
ps4 اسلیم بهتر است یا فت؟

در دنیای امروزی، با پیشرفت تکنولوژی علم، شاهد پیشرفت در قسمت سرگرمی هم شده ایم. از جمله ی این سرگرمی ها، کنسول های بازی هستند، که چندین سال است با ارائه بازی های با کیفیت و متنوع، توانسته اند، بخش بزرگی از سود جهانی را به بخش گیمینگ اختصاص بدهند. به طوری که یکی از قطب های بزرگ اقتصادی، بازی های رایانه ای و یا گیمینگ می باشد. علاوه بر کامپیوتر، دو شرکت بزرگ سونی و مایکروسافت، وارد این حوزه شده اند که به ترتیب کنسول های playstation و xbox را روانه بازار کردن که به بررسی کنسول سونی می پردازیم. شرکت سونی در سال ۲۰۱۶، کنسول نسل هشتمی خود را با عنوان ps4 عرضه کرد. کنسولی قدرتمند و جذاب، با ظاهری کاملا جدید. رنگ کنسول نسل هشتمی، در زمان عرضه و معرفی سیاه مات بوده است و  بعد از عرضه این محصول، رنگ سفید و سایر رنگ ها هم به رنگ بندی های سونی اضافه شد. اولین مدلی که عرضه کردند، مدل فت بوده است. و بعد از آن مدل اسلیم را عرضه کردند بعد این اتفاق، بحث ps4 اسلیم بهتر است یا فت، بسیار داغ شد.

Ps4 فت در سمت راست و ps4 اسلیم در سمت چپ

شرکت سونی در زمان عرضه این کنسول، بیشترین تمرکز خود را بر روی کنترلر ps4، یعنی دوال شاک ۴ گذاشت. امکانات این کنترلر نسل هشتمی، دکمه اشتراک گذاری و صفحه لمسی (touchpad) و لایت بار(Light Bar) بر روی این کنترلر بوده است. در قسمت آنلاین هم، شیر پلی(Share Play) اضافه شده است، که به راحتی می توانید عکس ها، ویدیو های ضبط شده از بازی هایتان و دعوت دوستان برای بازی با یکدیگر را انجام بدهید. اما این پایان راه برای ps4 نبوده، و سونی مدل دیگری به نام ps4 اسلیم را عرضه کرد.

ps4  اسلیم بهتر است یا فت:

به دلیل بازار جهانی این کنسول های بازی، طبیعتا یکسری از گیمرها شروع به انتقاد از ظاهر کنسول کردند و یک سری هم طرفداری این ظاهر جدید را انجام دادند. در ابتدا کنسول نسل هشتمی که سونی عرضه کرد، کنسولی تقریبا سنگین و بزرگی بود، که بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. به دلیل انتقاد از شکل این کنسول، شرکت سونی مدل دیگری از این کنسول را با نام اسلیم عرضه کرد. پس از عرضه این دو نوع مدل، تنها سوالی که برای طرفداران این کنسول نسل هشتمی پیش آمد، این بوده است که، آیا ps4   اسلیم بهتر است یا فت. در ابتدا باید بگوییم که، فرق زیادی از لحاظ سخت افزاری بین این دو نوع کنسول نیست. بازی هایی که برای مدل فت موجود هست، برای مدل اسلیم هم عرضه می شود. یکی از تفاوت های این دو نوع کنسول، حذف کابل آی  یو ایکس (AUX) در مدل اسلیم می باشد. از دیگر تفاوت ها حذف ورودی DIGITAL کنسول PS4 اسلیم می باشد. دلیل این کار هم میتوان گفت که چون از لحاظ ظاهری مدل اسلیم باریک تر شده است و شرکت سونی برای کوچک کردن حجم دستگاه، این ورودی های دیجیتالی را حذف کرده است. از دیگر تفاوت های این دو نوع مدل، تفاوت در HDR می باشد. در مدل فت با اضافه کردن یک پچ (patch) میتوان از این مزیت پشتیبانی کرد، در صورتی که برای مدل اسلیم نیازی به این پچ نیست. میزان برق مصرفی در اسلیم هم کمتر از فت می باشد.

Ps4 مدل اسلیم

Ps4 مدل اسلیم

مقایسهps4  اسلیم و فت از لحاظ کنترلر و ظاهر دستگاه:

در مدل اسلیم، لایت باری که با نوع بازی شما و تغییراتی که در بازی ایجاد می شود  و تغییر رنگ می دهد، با کوچک کردن قسمتی از تاچ پد در این مدل، از زیر تاچ پد هم مشخص می شود، و جذابیت کنترل را دو چندان می کند. البته با این تغییر کارایی کنترلر اسلیم کم نشده، در واقع فقط به زیبایی این مدل اضافه شده است. تغییرات اصلی که میتوان گفت باعث رفع مشکل مدل قبلی (فت) شده است، حذف دکمه  لمسی روشن و خاموش کردن و خروج دیسک، بوده است. به جای این دکمه های لمسی، دکمه های  فیزیکی را جایگزین کردند و در نهایت استفاده برای کاربران راحت تر شده است. دکمه های لمسی مدل فت از لحاظ دید هم اندکی مشکل داشتند، که در مدل اسلیم در جای بهتری قرار گرفته است. این سوال که ps4 اسلیم بهتر است یا فت، در واقع برای کسانی میتواند مفید باشد که اندازه و سایز کنسول برایشان فرق میکند. چون اصل قضیه که اجرا بازی می باشد، در همه ی این مدل ها یکسان است. از لحاظ قیمت کنسول هم تفاوت چندانی بین این دو مدل نیست. شرکت سونی، بی سرو صدا، مدل اسلیم را جایگزین مدل فت کرد. برای خیلی از کاربران این کنسول، اهمیت اجرای بازی های نسل قبل بسیار مهم است. یکی از تفاوت هایی که شاید نشان دهنده برتری کنسول ها نسبت به همدیگر است، اجرای بازی های نسل قبل خود است. در مدل فت و اسلیم، هر دو قابلیت اجرای بازی های ps3 را دارند، ولی نه به صورت دیسک بازی، بلکه با استفاده از سیستم پلی استیشن نو (Playstation Now)  و سیستم ابر (cloud)، امکان دانلود بازی های نسل قبل و اجرای آنها فراهم می شود. یک مقایسه کلی بین ps4 اسلیم و فت از لحاظ سخت افزاری و ظاهری را با اعداد و ارقام در ادامه باهم میبینیم.

Ps4 مدل فت

Ps4 مدل فت

بررسی کلی ps4  اسلیم بهتر است یا فت با جزئیات:

وزن کنسول ps4 فت: ۲.۷ کیلو گرم

وزن کنسول ps4 اسلیم: ۲.۲ کیلو گرم

بلوتوث: در نسخه ps4 فت، ۲/۲ می باشد ولی ps4 اسلیم از ۲/۲ به ۴ ارتقاء یافته است.

یو اس بی (usb) :در نسخه اسلیم به ۳.۱ ارتقاء داده شده است.

ابعاد کنسول ps4 فت: میلی متر ۵۳*۲۷۵*۳۰۵

ابعاد کنسول ps4 اسلیم: میلی متر ۳۹*۲۶۵*۲۸۷