0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
سازگاری کنسول PS5 با نسل های قبلی

سازگاری کنسول PS5 با نسل های قبلی ، سبب شده است که برخی از لوازم جانبی ها و بازی های نسل قبلی در این کنسول به کار بیایند.

قابلیت Backwards Compatibility در PS5

این قابلیت همان پشتیبانی از بازی های نسل های پیشین است که این امکان را فراهم می کند که بازی های کنسول های نسل پیشین را بتوان در کنسول پلی استیشن 5 اجرا نموده و از بازی های قبلی خود استفاده نمود. شما می توانید بازی های PS4 را در PS5 با کمک این قابلیت اجرا نمایید.

نکته مهمی که در این ارتباط وجود دارد این است که اجرای بازی های پیشین در پلی استیشن 5 ، با تغییر گرافیکی همراه نخواهد بود. سازگاری کنسول PS5 ، یک امتیاز فوق العاده برای این کنسول محسوب می گردد. حتی شما می توانید دیسک های بازی پلی استیشن 4 را در کنسول پلی استیشن 5 مورد استفاده قرار دهید و آنها را اجرا نمایید. البته امکان اجرای این بازی های دیسکی بر روی پلی استیشن 5 دیجیتال وجود ندارد. چرا که این کنسول ها فاقد درایو دیسک می باشند.

آیا تمامی بازی های PS4 در پلی استیشن 5 اجرا می شوند ؟

 

سازگاری کنسول PS5

 

سازگاری کنسول PS5 به گونه ای است که بیشتر بازی های PS4 در آن اجرا خواهند شد. نمی توان گفت که به طور صد درصدی تمامی بازی های PS4 در کنسول پلی استیشن 5 اجرا خواهند شد. زیرا بعضی از بازی ها در این کنسول قابل اجرا نیستند. این بازی ها اصلاً نشان داده نمی شوند و یا با نمایش خطاهایی همراه خواهند بود. Shadwen ، Just Deal With It و … از جمله بازی های هستند که در پلی استیشن 5 اجرا نمی شوند.

چه بازی هایی از PS4 در پلی استیشن 5 ، خطا می دهند ؟

برخی از بازی های PS4 ممکن است در پلی استیشن 5 مورد استفاده قرار بگیرند ، ولی با نمایش خطاهایی همراه هستند. گاهی این خطاها به صورت خطاهای فنی یا گرافیکی نمایش داده می شوند. برای مثال Active Soccer 2 DX ، Assetto Corsa ، DOOM VFR و … از بازی هایی هستند که با مشکل در اجرا در PS5 مواجه هستند.

سازگاری کنسول PS5 با دیسک های بازی های PS4

دیسک های فیزیکی بازی های پلی استیشن 4  ، در پلی استیشن 5 قابل اجرا می باشند. در نتیجه شما می توانید به راحتی دیسک هایی که از کنسول پلی استیشن 4 خود داشتید ، در کنسول پلی استیشن 5 وارد کنید و آنها را اجرا نمایید. فقط همانگونه که اشاره کردیم دیسک های فیزیکی بازی های پلی استیشن 4 را نمی توانید در PS5 نسخه دیجیتال ، اجرا نمایید.

این امتیاز PS5 ، یکی از دلایل فروش بالای پلی استیشن 5 می باشد. برای خرید PS5 می توانید از وب سایت فروشگاه ستاره بازی ایران اقدام نمایید. قیمت PS5 در فروشگاه ستاره بازی ایران ، بسیار مناسب است و تخفیف های زیادی شامل آن شده است. تخفیف هایی که موجب شده است شما این کنسول قدرتمند را با قیمت پایین تری نسبت به سایر فروشگاه ها ، خریداری کنید.

سازگاری کنسول PS5 با بازی های دیجیتالی خریداری شده از PlayStation Store

Ps5 با بازی های دیجیتالی خریداری شده از PlayStation Store سازگاری دارد. این مطلب بیانگر این است که سازگاری پلی استیشن 5 ، برای بازی ها و برنامه های فیزیکی و دیجیتالی ps4 وجود دارد و هیچ تفاوتی در این زمینه نیست. در صورتی که از حساب PSN قبلی خود در پلی استیشن 5 استفاده نمایید ، امکان دستیابی به خرید های پلی استیشن 4  را در PlayStation Store دارید.

البته درنظر داشته باشید که این مسئله بازی های PlayStation Plus را ساپورت نموده و فقط باید از فعال نمودن اشتراک پلاس خود اطمینان داشته باشید. سازگاری کنسول PS5 با بازی های خریداری شده از PlayStation Store ، بسیار مقرون به صرفه است.

محدودیت های قابلیت Backwards Compatibility

توجه داشته باشید که بازی هایی که در پلی استیشن 4 با کیفیت خوبی اجرا می شدند ، ممکن است در پلی استیشن 5 با همان کیفیت اجرا گردند. یعنی تضمینی برای اجرای با کیفیت تر آنها در پلی استیشن 5 وجود ندارد. حتی در مواردی با کاهش فریم بازی ها در حین اجرای آنها در ps5 مواجه هستیم.

در مورد سازگاری کنسول PS5 با نسل های قبلی باید این مسئله را هم بدانید که بازی های PS4 با بهره گیری از Boost در ps5 ، اجرای با کیفیت تری خواهند داشت. البته شاید سبب دردسرهایی در این زمینه شود و برای تمامی بازی ها امکان پذیر نباشد.

با وجود محدودیت های گفته شده ، بسیاری از بازی های ps4 در ps5 با کیفیت بهتری اجرا می گردند و این همان چیزی است که کاربران پلی استیشن 5 می خواهند. یعنی اجرای بازی های ps4 با فریم ریت بالاتر و رزولوشن های بهتر در پلی استیشن 5 ،  خواسته کاربران از سونی است.

پشتیبانی PS5 از بازی های VR

در ادامه بررسی موضوع سازگاری کنسول PS5 ، به بررسی پشتیبانی این کنسول از بازی های VR می پردازیم. بر اساس بیانیه سونی PlayStation VR می تواند کاملاً قابلیت Backwards Compatibility را ساپورت کند. در واقع این امکان وجود دارد که بتوان هدست های کنونی خود را به کنسول های جدید وصل نمود. با توجه به سازگاری PS5 با برنامه های PS4 ، می توان بازی های PSVR را در کنسول پلی استیشن 5 اجرا نمود.

فقط این مورد را به خاطر داشته باشید که دوربین PS4 با PS5 ناسازگار است. لذا به منظور تجربه واقعیت مجازی بایستی دوربین های اچ دی با کیفیت خود پلی استیشن 5 را تهیه نمود.

اجرای بازی های پلی استیشن 1 و 2 و 3 در پلی استیشن 5

 

سازگاری کنسول PS5

 

حال این سؤال بوجود می آید که سازگاری کنسول PS5 با بازی های PS1 ، PS2 و PS3 چگونه است ؟ زمزمه هایی در مورد سازگاری PS5 با بازی های پلی استیشن 1 و 2 و 3 وجود دارد. اما سونی این زمزمه ها را تأیید یا تکذیب نکرده است. سونی تنها در مورد سازگاری پلی استیشن 5 با بازی های پلی استیشن 4 ، صحبت کرده و این مسئله را کاملاً تأیید نموده است. اما برخی از گیمرها ، سازگاری کنسول PS5 با برخی از بازی های پلی استیشن 1 و 2 و 3 را تجربه نموده اند.

  • پس متوجه شدیم سازگاری کنسول PS5 ، در اغلب موارد در مورد بازی ها و برنامه های PS4 است.