0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
آیا PS5 از بازیهای PS4 پشتیبانی میکند؟

اخیرا، در کنفرانسی که شرکت سونی به صورت آنلاین برگزار کرد، علاوه بر معرفی مشخصات ps5، پشتیبانی ps5 از بازی های ps4 را رسما اعلام کرد. طبق گفته ی آقای هیدکی نیشینو، معاون بخش سرگرمی تعامل سونی، توسعه دادن کنسول جدید، و شناساندن آن برای کاربران، بصورت سریع، امکان پذیر نیست. حتما باید این انتقال به صورت دقیق و آروم انجام بگیرد. همچنین اشاره آقای نیشینو، به تمرکز بازی سازان، برای بازی های بین نسلی بود. به گفته ی ایشون، حدود 3 سال زمان میبرد تا بطور کامل این انتقال از ps4 به ps5 انجام گیرد. و در این 3 سال شرکت های سازنده باید بازی هایی که برای ps5 ساخته می شوند را بر روی کنسول ps4 هم عرضه کنند. در واقع تاکید اصلی بر روی پشتیبانی ps5 از بازیهای ps4 بوده است. جیم رایان مدیر قسمت سرگرمی و تعامل سونی، اعلام کرد که این کنسول نسل نهم، 99 درصد بازی های ps4 را پشتیبانی می کند. این یک خبر خوب برای علاقه مندان کنسول ps5 بود. به این ویژگی قابلیت عقبرو بودن و یا به اصطلاح Backword Compatibility نامیده می شود. در کنار این خبر، پشتیبانی فیزیکی بازی های ps4 توسط ps5، بار دیگر تمایل خرید ps5 برای کاربران را دو چندان کرد. در مدل های قبلی playstation، این امکان فقط بصورت خرید آنلاین و دانلود دیتا بازی بوده است، که با توجه به محدودیت های برخی کشور ها در پرداخت اینترنتی، از جمله ایران، نارضایتی فراوانی به همراه آورده بود.  با این قابلیت جدید، دیگر نیازی به خرید آنلاین دیتا بازی نیست، و اگر دیسک بازی را هم تهیه کنید به راحتی می توانید بازی های ps4 را در کنسول ps5 اجرا کنید و این یک امتیاز بسیار مهمی برای کنسول ps5 خواهد بود.

کنسول ps5 و کنسول ps4

کنسول ps5 و کنسول ps4

کنسول ps5:

این کنسول در دو نسخه دیجیتال، و دیسک بلوری عرضه خواهد شد. در نسخه دیجیتال امکان بازی فقط به صورت خرید دیتا بازی امکان پذیر است، ولی در نسخه دیسک بلوری، به هر دو صورت امکان بازی کردن فراهم می باشد. اجرای بازی ps4 هم در دو نسخه متفاوت خواهد بود. در نسخه دیجیتال، شما باید، بازی های ps4 را از طریق خرید از Playstation store انجام دهید و بر روی کنسول خود بارگذاری کنید. در نسخه دیسک بلوری، هم امکان خرید فیزیکی بازی فراهم است و هم امکان خرید دیتا از فروشگاه مجازی سونی فراهم می باشد. تمامی بازی های ps4 قابلیت دانلود پچ را دارند، و پیشنهاد سونی برای کاربران، به روز رسانی کنسول می باشد. کنسول ps5 تمامی بازی های playstation VR را پشتیبانی می کند. پشتیبانی ps5 از بازیهای ps4، یک تجربه جدیدی برای کاربران خواهد بود. با توجه به قدرت کنسول ps5 تمامی بازی های ps4  به صورت سریعتر و سرعت فریم بالاتری اجرا خواهد شد. دلیل این قابلیت، استفاده ps5 از Game Boost می باشد. کاربران می توانند ذخیره مراحل بازی و یا save بازی مورد نظرشان را، از طریق USB،LAN، فضای ابر، و Wi-Fi، به PS5 انتقال دهند. یک سری از بازی ها در این  لیست پشتیبانی ps5 از بازیهای ps4 قرار نمی گیرند. از جمله، shadwen ،DWVR ،JUST DEAL WITH IT، WE SING، HITMAN GO، و چندین بازی دیگر. برای راحتی درک این مطلب، بازی هایی که در پلی استیشن استور (PlayStation Store)، برچسب فقط برای ps4 زده شده است، امکان اجرا برای ps5 را نخواهند داشت. برخی از بازی های ps4 هم احتمال دارد که در هنگام اجرا با مشکل روبرو شوند، که به گفته ی خود شرکت سونی جای نگرانی از این بابت نیست. همچنین امکان اجرای share و برنامه ps4 second screen در کنسول ps5، فراهم نخواهد بود. در زمان استفاده از بازی های ps4، میتوان از کنترلر Dualshock 4 و کنترلر مخصوص DUALSENSE، PS5 استفاده کرد. کنترلر PS4 برای بازی های PS5 قابل استفاده نیستند. تمامی لوازم جانبی PS4 را میتوان بر روی PS5 استفاده کرد.

کنسول ps5کنسول ps5

دلیل پشتیبانی ps5 از بازیهای ps4:

یکی از دلایل مهمی که شرکت های تولید کننده کنسول های خانگی، تاکید بر پشتیبانی بازی های نسل قبل خود را دارند، بازی های خاطره انگیزی است که فقط یک سری از آن بازیها منتشر شده است. برای شخصی که تصمیم به خرید کنسول ps5 میکند، بسیار مهم است. میتوان گفت که در واقع با یک تیر دو نشان زدن است. بازی هایی نظیر The Last Of Us، Ghost Of Tsushima،Red Dead 2، و عناوین بسیار دیگری در این لیست موجود است. با پشتیبانی ps5 از ps4، علاوه بر فروش بازی های نسل نهم، همچنان بازی های نسل هشتمی نیز برای شرکت های سازنده بازی سودآور خواهد بود. طبق گفته خود شرکت سونی، تا 3 سال آینده، همچنان بازی های جدید بر روی کنسول نسل هشتمی PS4 عرضه خواهد شد. در هر صورت، شرکت سونی با توجه به عملکرد خود در فروش، نمره مثبت و خوبی داشته است. ولی برخی از ناسازگاری های این شرکت در مورد اجرای بازی های نسل قبل و یا ایجاد محدودیت برای کاربران، یک امتیاز منفی میتوان برای شرکت سونی در نظر گرفت.