0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
آشنایی با جهان بازی های ویدئویی

جهان بازی های ویدئویی ، یکی از ویژگی های مهم بازی های ویدئویی است که بهتر است علاقمندان با بازی های ویدئویی با آن آشنایی داشته باشند.

جهان یک بازی ویدئویی با طراحی بازی به نوعی در ارتباط است. اطلاعاتی که در ادامه ارائه می دهیم برای علاقمندان به بازی های PS4 ، بازی های PS5 ، بازی های ایکس باکس سری ایکس و ... مفید است.

اغلب بازی های ویدئویی یک جهان دایجتیک دارند. در واقع جهان دایجتیک به صورت خیالی و موهومی است که در آن رویدادهای مختلفی رخ می دهد و کاراکترهای بازی در آن روزگار می گذرانند.

اینگونه نیست که فکر کنید جهان بازی حتماً از داستان برخوردار است. در عناوین جهان باز ، داستان و سناریوی از پیش مشخص شده ای دیده نمی شود. در این بازی ها ، بازیکنان می توانند یک جهان خیالی را خلق کنند. حال نحوه ارتباط گیری بازیکن و اقداماتی که در بازی انجام می دهد ، به صورت یک روایت به نظر می آید.

المان های تشکیل دهنده جهان بازی های ویدئویی

دنیای عناوین ویدئویی دارای المان های گوناگونی است. افراد حاضر در این دنیا ، موقعیت جغرافیایی ، کنش ها و ... برخی از این المان ها هستند. هر جهان بازی دارای فضایی است که رویدادها در آن صورت می گیرند. اغلب عناوین ویدئویی بخصوص عناوین ادونچر ، به اکتشافاتی در جهان بازی نیازمند هستند. به بیان دیگر باید مکانی وجود داشته باشد که بازیکنان با سایر کاراکترها رو در رو شوند. در اغلب بازی ها مخصوصاً عناوینی که از گرافیک 3D برخوردار هستند ، این تصور غالب است که هیچ چیز دیگری خارج از آن چیزی که گیمر می بیند ، وجود ندارد.

در جهان بازی های ویدئویی این چنینی ، علائم وجود جهانی مستقل از آن چیزی که ملاحضه می کنید ، توسط عناصری همچون نقشه ها ، شنیده شدن صداهایی از بیرون ، تابش نوری با منشاء بیرونی و ... درک می شود. گیمر به تدریج این علائم را متوجه می شود. هدفی که در هر دنیایی دنبال می شود ، ممکن است دستیابی به موقعیت ویژه و ... باشد.

در واقع جهان عناوین ویدئویی بر اساس منطق خاصی کار می کند که به کنش های گوناگون ، اتفاقات ایده آل برای آنها را ربط می دهد. کمی که بازی جلو می رود ، بازیکن متوجه می شود که دنیای بازی چه ویژگی هایی دارد. بازیکن بر اساس اطلاعاتی که از جهان بازی های ویدئویی بدست می آورد قادر خواهد بود که گیم پلی بازی را طوری پیش ببرد که جهان بازی را مطابق با خواست خود جلو ببرد.

بخشی از دنیای بازی از طریق موتور بازی کنترل می گردد. المان هایی مانند موقعیت یابی اتومات دوربین مشخص کننده زاویه دید ، هوش مصنوعی کنترل کننده کاراکترها ، ارتباط گیری بازیکن با فضای بازی و ... از جمله این موارد هستند. شما با شناخت از جهان یک بازی می توانید بعضی از اتفاقات بازی را از قبل ، پیش بینی کنید.

جهان عناوین ویدئویی و سنت جهان های خیالی و غیرواقعی

دنیای بازی را می توان قسمتی از سنت جهان غیرواقعی و موهومی دانست که قدمت آن به هزاران سال قبل برمی گردد. هدایت بازیکنان اصلی یک بازی ممکن است به شکل گسترش کاراکتر اصلی در سنت دنیای موهومی بازی باشد. در بیشتر روایت های سنتی که دربردارنده دنیایی خیالی است ، کاراکتر اصلی مسافر دنیایی نوین است که توسط آن بازیکنان به نیابت از آنها جهان بازی های ویدئویی را تجربه می کنند. اما در جهان های گذشته ، کاراکتر اصلی در بازی در حکم یک مسافر بود. هر چه زمان به جلو رفت ، کاراکترهای اصلی در دنیاهای خیالی حضور گسترده تری داشته و نقش پررنگ تری دارند.

دنیای عناوین ویدئویی ممکن است به شکل توسعه یک جهان تخیلی باشد که برگرفته از سایر مدیوم ها است. البته این یک حالت غالب است و حالت های دیگری را می توان برای بازی فرض کرد. در واقع ادغام مدیوم ها مخصوصاً مدیوم های تعاملی و غیرتعاملی درباره وضعیت جهان و رویدادهای آن ، پرسش هایی را در ذهن کاربران ایجاد می کند.

جهان بازی های ویدئویی که به صورت غیرتعاملی هستند ، همواره برآیند اتفاقات ویژه ای می باشد. جهان تعاملی ممکن است اتفاقات مشخصی را دربر داشته باشد. برای نمونه در عناوین ویدئویی ، رویدادهایی که در کات سین ها رخ می دهند همواره یک جور هستند و از طریق گیم پلی دستخوش تغییر نمی شوند. یک جهان تعاملی قادر است آن چیزی که در حکم اتفاقات عمومی می باشند را به معرض تصویر بکشد.

تجربه کاربران نسخه های تعاملی یک مجموعه در قیاس با موارد مشابه که غیرتعاملی هستند ، تفاوت های زیادی دارند. آنها می توانند تجربه تازه ای درباره ارتباط با جهان به بازیکنان انتقال دهند. جهان بازی های ویدئویی به ساده ترین شکل از یاد می رود. زیرا این جهان ، مقدمات لازم برای کنش ها و اتفاقات بازی که همواره مورد توجه گیمرها و کارشناسان است را ایجاد می کند.

ممکن است بازیکنان در جهان بازی سکونت کنند. به طور حتم دنیای عناوین ویدئویی ، موجب گسترش سنت دنیای خیالی شده است و ظرفیت های بسیار زیادی دارد.

یکی از ویژگی هایی که موجب جذابیت بیشتر بازی می شود ، جهان بازی است. دنیای خیالی برخی از بازی های ویدئویی به زیبایی هر چه تمام تر خلق شده است و موجب جذب گیمرها به بازی می شوند. چندین مورد از برترین دنیای عناوین ویدئویی را نام می بریم.

چندین مورد از برترین جهان بازی های ویدئویی

جهان پاندورا در بازی Borderlands ، جهان سرا در بازی Gears of War ، جهان اساطیر یونان در بازی God of War ، جهان قلمروی پادشاهی دانتری در بازی King's Quest ، جهان اسپراول در بازی Dead Space ، جهان عدن جدید در بازی Eve online ، جهان ترودین در بازی Dragon Quest ، جهان امپراتوری یشمی در بازی Jade Empire ، جهان راکون سیتی در بازی رزیدنت اویل ، جهان کره زمینی در بازی Metal Gear و ... نمونه هایی از جهان برتر تاریخ عناوین ویدئویی می باشند. احتمالاً در آینده با بهترین دنیای عناوین ویدئویی بیشتر آشنا می شویم و اطلاعات بیشتری درباره آنها ارائه می دهیم.